Zdravá ekohygiena pro silnou cyklickou ženu

Kdo se do hloubky zajímá o opravdovou očistu těla již ví, že nestačí pouze změnit jídelníček a čekat na zázrak. Detoxikace je je opravdu celostní záležitost. Podobně jako u puzzle, když dáme dohromady všechny díly, můžeme čekat velkou změnu. Takový velký obrázek vám nabízíme v Českém Detox Kongresu 2017, na který vás zde srdečně zveme.

Zde najdete článek Lucie Harnošové, která je jednou z 22 referentů kongresu. Rozhovor je na téma ženské cykličnosti a zdravé ekohygieny. Konvenční ekohygiena představuje nezanedbatelný zdroj toxinů jako je dioxin, formaldehyd, glyfosát a ftalát. V našich očích je toto téma velmi důležité a my jsme rádi, že nám zde Lucie předkládá ucelený přehled všech zdravotně nezávadných možností. Pod článkem máte možnost diskutovat, ptát se a sdílet své zkušenosti.

Lucie Harnošová: Pohodlné a šetrné menstruační pomůcky
Kdo se rozhodne vyzkoušet moderní ekologické intimní pomůcky pro ženy, brzy zjistí, že jsou příjemné, měkké, pohodlné a bezpečné. Významně ulehčují přírodě, ale nezanedbatelně prospívají také našemu zdraví. Jejich používání je jednodušší, než se na první pohled zdá. Proto obliba látkových vložek, menstruačních kalíšků či ekologických jednorázových potřeb mezi českými ženami roste.

V reklamách se nedozvíme, že klasické vložky a tampóny obsahují řadu rizikových syntetických látek. Absorbční, deodorační a bělící přísady mohou narušit citlivé prostředí tkáně v oblasti intimních partií. V důsledku toho pak leckdy přicházejí alergické reakce spojené s nepříjemným svěděním a pálením. Mensturační krev na vzduchu po určité době začne podléhat rozkladu, což vede k množení mikroorganismů. Kombinace dráždivých umělých materiálů a nepříliš časté výměny tamponů či vložek proto bývá živnou půdou pro vznik zánětů. Mnoho žen, které jsou citlivé na vznik infekcí, zažije velkou úlevu po výměně klasických hygienických potřeb za menstruační kalíšek, nebo vložky a tampony z přírodních materiálů.

Bylo spočítáno, že žena spotřebuje během svého života 15 až 20 000 kusů vložek či tamponů. Protože v současnosti se pro jejich výrobu používá hodně umělých hmot, ve spalovnách jsou obtížně likvidovatelné. Jejich rozklad v přírodě trvá 200 až 400 let a na skládkách proto zabírají opravdu hodně místa. Představme si míru ulehčení životnímu prostředí, kdyby většina žen v období menstruace používala k přírodě šetrnější alternativy…

 

Z čeho tedy můžeme vybírat?

Ekologické jednorázové vložky a tampony

Jedná se o dámské hygienické pomůcky identické běžným, masově nabízeným produktům. Liší se však materiálem: jsou vyrobeny ekologickými postupy z přírodních materiálů, jako je biobavlna, celulóza, kukuřičný škrob, netkané textilie a podobně. Díky tomu jsou snadno biologicky odbouratelné. Neobsahují dráždivé syntetické látky sloužící k bělení (zejména chlor a dioxiny), parfémy, absorbanty a další umělé hmoty. Dodávají se ve všech typech a velikostech – k dispozici je řada variant tamponů a vložek různé délky a tloušťky s křidélky či bez nich. Jsou výbornou alternativou na cesty, ale také pro ženy, kterým používání konvenčních hygienických potřeb způsobuje podráždění pokožky.

Látkové vložky – přežitek nebo luxus?

Malé, úhledné, designové balíčky, které všichni rádi v prodejně vezmou do ruky a se zájmem si je prohlíží … Ovšem jen do chvíle, než zjistí, že se jedná o látkové vložky. Někteří pak vložku obratem téměř štítivě odhodí a vykřiknou „blé“. Když pak vysvětlíme způsoby jejich používání a zmíníme letitou pozitivní zkušenost, nakonec skoro každý odchází s jedním kouskem na vyzkoušení.

Menstruační kalíšek

Představte si hygienickou pomůcku, o které téměř ani nevíte. Místo nesčetného množství vložek či tamponů vám vystačí jeden jediný kus, a to až na 10 let. Kalíšek je diskrétní a nenápadný, umožňuje jakoukoliv aktivitu (včetně sportu) v kterémkoliv prostředí, v období menstruace se s ním můžete bez obav koupat. Zavádí do zadní části pochvy, kde se rozvine a sbírá menstruační krev. Vyjímá se po 3-12 hodinách a po vypláchnutí je připraven k opětovnému použití.

 

Vyrábí se z lékařského silikonu, nebo latexu. Jde o velmi měkké materiály, které nevyvolávají alergie a neulpívají na nich bakterie. Kalíšek proto můžete mít bez obav zavedený po celou noc. V kalíšku se krev na rozdíl od tamponů nerozkládá (v tomto prostředí krev není v kontaktu s kyslíkem), používání kalíšku je tedy zcela bez zápachu.

Kalíšek je určen ženám jakéhokoliv věku. Dodává se ve dvou velikostech: S a L. Menší velikost je určená pro ženy, které ještě nerodily, mohou jej použít ženy, které dosud neměly pohlavní styk a ženy do 25 let věku. Větší velikost je určena ženám, které již rodily a všem ženám nad 25 let.

Údržba kalíšku je velmi jednoduchá. Na začátku a na konci menstruace se vyvařuje ve vodě na sporáku, ve speciálním silikonovém obalu v mikrovlnné troubě, nebo se desinfikuje pomocí sterilizačních tablet (Milton) . Po jednotlivém použití jej stačí jen vypláchnout vodou a intimním gelem, nebo pouze vodou a znovu zavést. Na veřejných toaletách bez tekoucí vody se vyplatí mít u sebe malou láhev. Je však důležité důsledně dbát na čistotu rukou.

Nebojte se manipulace s kalíškem. Za chvíli budete zavádění a vyjímání kalíšku ovládat. Návod na zavádění kalíšku naleznete v příbalovém letáku výrobku, názorné videonávody lze nalézt také na internetu (You Tube). Stačí si jen osvojit ten správný „grif“. Z počátku, než si na kalíšek zvyknete, si dopřejte čas a pohodlí vlastní koupelny. Kalíšky jsou většinou opatřené stopkou pro usnadnění vyjímání, kterou si však každá žena zkrátí na míru svým vlastním proporcím. Protože kalíšek v pochvě drží svaly pánevního dna, nemůže se stát, že byste kalíšek nevyjmuly.

 

Správně zavedený kalíšek v pochvě necítíte. Nikde nevykukuje, nezavazí ani neškrábe. Krev z kalíšku neuniká – pohárek pojme až 30 ml krve, což je zhruba třetina objemu za celé menstruační období. Může se však stát, že z počátku, než si na kalíšek zvyknete, nebo v období nejsilnější menstruace, se budete potřebovat ještě jistit intimkou.

Jak funguje jejich používání?

Látkové vložky jsou vyrobeny z různých materiálů – bambusu, bavlny, konopí. Spodní strana vložky často obsahuje vrstvu PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem), která slouží k nepropustnosti a zároveň k prodyšnosti. Látkové vložky jsou opatřeny křidélky s patentky pro zapnutí na kalhotky. Jsou diskrétní a velmi bezpečné na používání. Mění se stejně často jako klasické vložky či tampóny.

Jakým způsobem o ně pečujeme?

Po použití je můžeme skladovat několik hodin až dní v prodyšných taštičkách, případně pytlících na pleny vyrobených z PUL materiálu. V koupelně je pak namočíme do studené vody a necháme odmočit. Pereme společně s dalším prádlem bez použití aviváže na 60°C. Můžete použít i žlučové mýdlo nebo sůl na skvrny. Pro praní můžete používat i praktické síťky na prádlo, zaručující „čistou práci“.

Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vložky si můžete vybrat intimní, denní a noční. V dnešní době jsou již desítky výrobců látkových vložek a proto doporučuji si vložky prohlédnout a vyzkoušet si více typů, než si vyberete kompletní výbavičku.

Používají se jen na doma nebo po celou menstruaci?

Některé ženy kombinují používání látkových vložek s menstruačním kalíškem nebo naopak s konvenční dámskou hygienou. Můžete tedy nosit látkové vložky jen na doma a mít tak zajištěný komfort a pohodlí v čase stráveném doma. Je však možné zažívat tento komfort i během celého dne, ať jste kdekoliv. Stačí mít sebou praktický pytlík nebo taštičku na vložky (z prodyšného PUL), kde máte připravené čisté vložky a kde máte i oddělenou část na použité vložky.

Kolik potřebuji kusů?

Pro vyzkoušení můžete mít klidně jeden kus ( ideálně od každého typu: denní, noční, intimka). Pro používání během celé menstruace však doporučuji mít minimálně 25 kusů. Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát. Vložky vydrží stovky praní, takže svoji výbavičku máte minimálně na pět let.

Proč vyzkoušet látkové vložky?

  • Šetří přírodu i vaše peníze
  • Jsou zdravé a velmi pohodlné
  • Jsou spolehlivé
  • Máte větší kontakt se svým tělem a svým cyklem

Na www.branakdetem.cz najdete širokou nabídku všech zde představených možností.

Návrat mořských hub

Narůstá také obliba tampónů z ručně sbíraných mořských hub, které jsou ekologické a zároveň velmi citlivé k ženskému tělu. Nejedná se o žádnou převratnou novinku, ženy z kmenů sídlících u pobřeží si s jejich pomocí zpříjemňují své dny už tisíce let. Díky přirozeným desinfekčním a antibakteriálním vlastnostem jsou menstruační houby vhodné i pro uživatelky trpící vaginálními infekcemi.

Zároveň je povzbudivé, že se najdou odvážní průkopníci, kteří mění zaběhnutý pohled na menstruaci. Patří k nim třeba Miranda Gray, autorka revoluční knihy Cyklická žena. Podle ní není menstruace překážkou, která půlce lidstva pravidelně znepříjemňuje život. Ženy, které se naučí naslouchat svému tělu, mohou aktivovat dosud nevyužité schopnosti související s jednotlivými fázemi menstruačního cyklu a díky nim uspět v zaměstnání i v osobním životě.

Lucie Harnošová

www.branakdetem.cz
www.radostsdetmi.cz
www.lucieharnosova.cz

Komentáře