Hloh – srdeční záležitost

Nejen divoké byliny, ale i divoce rostoucí keře a stromy jsou plné vitálních látek a životní energie. Často, a možná i denně, kráčíme okolo pokladu, který má moc ozdravit nejen naše tělo, ale i duši. Příkladem takového pokladu je hloh. Je to velmi skromný a nenáročný keř, který roste i na těch nejchudších půdách a snese i radikální zahradnické sestřihy. Vždy opět vyraší, vykvete a na podzim rozdá spousty plodů.

Listy a plody jsou jedlé i léčivé

Hloh obecný (Crataegus monogyna a Crataegus laevigata) je velmi obvyklý keř a nemusíte jej tedy dlouho hledat. Ve střední Evropě jsou zdomácnělé dva druhy. Listy, květy a plody obou druhů jsou jedlé a plné léčivých látek.

Listy hlohu obsahují velké množství flavonoidů, které působí antimikrobielně, hasí záněty v těle, snižují vysoký krevní tlak a posilují imunitní systém člověka. Flavonoidy najdete také v plodech, ale ne v takovém množství. Květy hlohu zase obsahují 15 % éterických olejů a listy spolu s plody pomáhají zneškodňovat volné radikály. To je dnes velmi aktuální téma. Vysoká úroveň stresu způsobená např. elektrosmogem (mobil, WIFI) narušuje tuto citlivou rovnováhu v našem těle.

Výtažky z květů a listů hlohu jsou klinicky uznaným fytoterapeutikem např. na snižování vysokého krevního tlaku. Hloh je účinnou bylinou také při rekonvalescenci po infarktu a nevykazuje žádné vedlejší účinky. Je jistě dobré vědět, že preparáty připravené z hlohu nepůsobí okamžitě jako tablety proti bolesti. Nástup účinků je pomalý a projevuje se po delším užívání.

Mnozí z nás dnes cítí jak důležité vnímat svět s „otevřeným srdcem“. Změny ve společnosti nás vyzívají k zastavení se, přehodnocení dosavadních hodnot a vlastního působení ve světě. To jde pouze pokud naše ego ustoupí přirozené inteligenci našeho srdce. Zní to možná velmi ezotericky, ale i energetická síla srdce je již dobře prozkoumána a je jen na nás, jestli se na ni spolehneme.

I zde je hloh výborným pomocníkem. Divoké bylinky, listy a plody nepůsobí jen na fyzické úrovni, ale pomáhají nám také celou svou bytostí. Šamani na celém světě toto vědění používají již po tisíciletí. I my můžeme přirozeně navázat na tyto tradice.

Meditace, stejně jako hloh, posiluje síly srdce

Na jaře sbíráme hlavně čerstvě vykvetlé květy, které obsahují velké množství éterických olejů a slouží nám jako ingredience do salátů a ozdoba mnoha jarních jídel. I listy jsou vynikající v salátech a po celý rok je můžete přidávat do mixovaného zeleného smoothie.

Na podzim vás na keřích očekávají barevné bobule, které můžete také sbírat a všemožně upravovat. Plody můžeme na podzim sklízet až několik týdnů; i přes mrazíky zůstávají dlouho čerstvé.

Na jaře a na podzim potěší hloh náš zrak svými květy a plody. Navíc z něj má užitek i naše tělo. I v klasické medicíně jsou jeho ozdravné účinky uznány a používány. V lékárnách a drogeriích najdeme dnes mnoho produktů obsahujících listy, květy a nebo plody hlohu.

Do salátů nebo pomazánek

Jeho léčivé účinky můžeme ale využít přímo. Stačí vyjít na malou procházku a nasbírat listy, plody a na jaře květy. Všechny tyto části rostliny se dají využít k přípravě mnoha chutných receptů.

Listy a květy můžeme použít k přípravě salátů a dalších zeleninových pokrmům. Ale i pro plody sbírané na podzim existuje celá řada možností využití, které sahají od ovocných přesnídávek přes pikantní pomazánky až k hlohové kávě.

Tyto a další recepty najdete v našem Divokém vaření s Lesní kuchařkou zde: Divoká a Lesní kuchařka

Tagy:
Komentáře