Divoké bylinky – poklady přírody

Divoké bylinky jsou naší vášní. Od doby, kdy jsme pro nás divoké bylinky objevovali, to je již více než 8 let, nás dnes a denně doprovázejí a my neustále objevujeme nejen další druhy, ale i další výhody a rozměry jejich působení.

I když si to dnes můžeme jen stěží představit, jsou divoké byliny naším původním jídlem. Dříve v minulosti představovaly podstatnou část naší stravy. A ačkoliv to může vypadat staromódně, jsou divoké bylinky v současné době více než aktuální a mají co nabídnout i nám, žijícím moderním a  hektickým životem.

Seznam výhod divoké stravy je dlouhý. Zde vám chceme představit alespoň ty základní.

1.

Divoké byliny rostou na původních místech, aniž by se o ně zemědělský průmysl “staral” herbicidy, pesticidy a chemickými hnojivy. Jsou také prosty jakékoliv genetické manipulace, která je dnes bohužel také na denním programu u mnoha našich základních běžných potravin. Kromě toho jsou vždy regionální a sezonální, což je nejen skvělé pro naše životní prostředí (nejsou zapotřebí dlouhé dopravní cesty), ale i pro nás samé, poněvadž to, co právě roste v naší blízkosti je obvykle tím nejzdravějším.

2.

Divoká strava splňuje také kritéria „nulového odpadu“ (zero waste). Tato filozofie si v poslední době nachází mnoho příznivců, možná mezi ně také patříte :-). Je to skvělá možnost jak pomoci zachránit naše životní prostředí od všech těch nesmyslných plastových obalů. (Pokud jste o ZERO WASTE ještě nic neslyšeli, můžete vyzkoušet nakoupit v nějakém bezobalovém obchodě, buďto u vás ve městě nebo přes internet).

3.

Pokud sbíráte na čistých místech, jsou divoké byliny k disposici v nejlepším BIO kvalitě – a bez zbytečných certifikátů :-).

Toto jsou vlastně jen povrchní výhody, protože skutečný poklad leží uvnitř bylin.

4.

Ve srovnání s naší kulturní zeleninou obsahují divoké bylinky několikanásobek vitaminů, enzymů, minerálů a tolik důležitých stopových prvků. Mohou nám tak snadno poskytnout všechny důležité látky, které tak nutně potřebujete pro dlouhý a zdravý život.

Zde se dostáváme opět k tématu detoxikace: pro dosažení optimálního vylučování toxinů z našeho těla, je velmi důležité, aby naše tělo bylo dostatečně zásobeno všemi esenciálními živinami. V opačném případě se mnohé detoxikační procesy nemohou uskutečnit.

Z tohoto důvodu jsou divoké bylinky ideálními detoxikačními potravinami.

Ale to není všechno!

5.

Každá rostlina nám dále dává svou pravou podstatu! Nejde jen o něco zeleného, co nám poskytuje vitamíny, ale jde o komplexní organismus, který je vedle všech materiálních látek vybaven také duchovními vlastnostmi a informacemi, z nichž se učíme a se kterými se můžeme spojit.

Můžete si to snadno představit, když pomyslíte na kopřivu a nebo na růži. Obě rostliny se od sebe velmi liší a určitě ve vás vyvolávají nejrozmanitější asociace. Nebo si představte, že pampeliška, která je malá a křehká, dokáže roztrhat i pevný asfalt. To je síla a vytrvalost, o které většina z nás jen může snít …

Každopádně divoké byliny působí nejen na fyzické úrovni (např. mohou pomoci vyrovnat hladinu našich hormonů), ale také na té duševní (pomáhají nám být duševně vyrovnaní, sebevědomější, vytrvalejší, průbojnější a nebo divočejší).

O tomto důležitém aspektu bychom mohli vyprávět mnoho hodin a určitě mu věnujeme některý z našich budoucích webinářů…. Pro začátek ale možná postačí vzbudit Váš zájem o tyto malé a nenápadné obry.

Více informací najdete na našem YouTube  kanálu, kde vám představujeme řadu bylin a také sdílíme některé z našich oblíbených receptů. Obsáhlou sbírku našich oblíbených receptů a zkušeností s divokou stravou posledních 8 let najdete zde >>> 

Zde jsou naše 3 tipy, jak se můžete ještě dnes připojit k zelené vlně:

1. Začněte ještě dnes s rostlinami, které už znáte.

I když je to možná “jen” kopřiva, na tom nezáleží. Opravdu není nutné znát zpaměti celý herbář, než začnete sbírat byliny pro vás a vaší rodinu.

2. Aby bylinky chutnali, potřebujete dobrého pomocníka

Pokud jste se zamilovali do divokých plevelů, rozhodně stojí za to pořídit si dobrý mixér. Chcete-li vyrábět opravdu dokonalá zelená smoothie, potřebujete vysoko-výkonnostní mixér. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že je to opravdu velký rozdíl a pravidelné pití zeleného nápoje je mnohem zábavnější. Také se často stává, že nechceme, aby náš draný přístroj stál jen tak v rohu a nevyužitý, tak i toto pomáhá aby nás motivace neopustila 🙂

3. Neustále rozšiřujte své znalosti bylin.

Možná vás pak začne lákat také „vyšší patro“ (keře a stromy), které má pro vás připraveno ještě mnohem více divokých pokladů. Lesní kuchařka Síly pro život je zaměřená přesně na toto téma. 

Na cestě k divoké stravě vám všem přejeme vše dobré. Budeme šťastni, můžeme-li vás kousek doprovodit.

Komentáře