Bylinková škola

v JARNÍ akci

Celoroční program pro tvé zdraví a nezávislost ve stravování

3 tajemství, jak držíme naší rodinu pohromadě

3 tajemnství, která drží naší rodinu pohromadě

divorce-156444_1280Již několik posledních let s obavami sledujeme vývoj rodinného života v dnešní společnosti. Už jen ze zevrubného pozorování je jasné, že se časy po “sametové revoluci” radikálně změnily. Práce se nenávratně nastěhovala k našemu jídelnímu stolu a přímo ovlivňuje události běžného dne. Tátové a stále více maminek je dnes a denně na cestě za obživou až do večerních hodin. Rodinný kruh tak dostal několik trhlin.

Ze svého ranného mládí si pamatuji jiný obraz. Táta a mamka samozřejmě chodili do práce, ale ta je nikterak neomezovala se nám minimálně odpoledne na plno věnovat. Existenční obavy se na děti ve většině případů nepřenášely. Víkendové programy byly jasné, prostě jsme byli spolu.

Nechci zde opěvovat dobu před pádem komunizmu, jen bych chtěl popsat situaci z pohledu dítěte a dnes rodiče. Ani zde nechci plakat nad současným stavem rodinného života, který si stejně tvoříme my sami a kdo není spokojen ten hledá cesty jak udělat z rodiny opět magický kruh v němž je možné zregenerovat síly a načerpat inpiraci nejen do práce, ale i pro životní změny.

Jsme 6ti členná rodina (Štěpán a Melanie + Hannah, Ada, Martha a Emilia) žijící na venkově a rozhodně nechceme tvrdit, že jsme přišli na univerzální recept jak vytvořit fungující a šťastnou rodinu.

Chceme s vámi sdílet téměř desetileté zkušenosti z našeho rodinného života.

Zatím nám to vychází:-)
DSCF0921
Tento článek je věnován stávajícím a budoucím rodinám, které hledají spokojenější rytmus pro rodinný život.

1. tajemství se týká jídla a věcí okolo něj

Láska prochází žaludkem je rčení, které se dnes bohužel zredukovalo pouze na knedlo-vepřo-zelo a na to jak dobře je jídlo kořeněno. Okolo jídla v rodinném kontextu bychom toho mohli napsat mnoho. Zde je heslovitě nekolik tipů.

– jezte minimálně jedno jídlo denně společně

– připravujte pokrmy s dětmi (od 3 let je dítě schopno udělat v kuchyni mnoho pomocných prací)

– není důležité jakou dietu vaše rodina jí, ale jezte ji všichni. Například, když je jeden z partnerů vegetarián bylo by dobré aby alespoň to společné jídlo bylo vegetariánské (opačně to asi nebude fungovat)

– pokud je dítě nebo jeden z partnerů ze zdravotních důvodů nucen vyhýbat se některým potravinám (např. maso, mléko) vše jde snáze, když se toho účastní celá rodina. Chceme přece, aby se mamince nebo dítěti dařilo lépe, ne? Otcové z toho velmi často také zdravotně profitují.

2. tajemství – kultivujte společné zájmy rodičů

Rodiče jsou pro děti životně důležité osoby. Bez rodičů je přežití dítěte složitá věc.  Opačně je tomu jinak. Rodiče nejsou bez dětí  existenčně ohroženi. Proto je pro děti vztah rodičů životně důležitý. Partnerství tady bylo mnohem dříve nežli dítě přišlo na svět a tudíž má v mnoha ohledech přednost a mělo by být opečováváno a pěstováno.

Mnoho partnerů po narození dítěte začne komunikovat pouze prostřednictvím něj. Když děcko povyroste přichází často odcizení partnerů a poslední dobou stále častěji rozchod. Tendence rozvodovosti stále stoupá. V Evropě vede Belgie (přes 70% rozvodovosti) Česko společně s Maďarskem a Španělskem má rozvodovost mezi 60-70%. Mapa zde.

bridge-525615_1280Chtěli bychom vás rodiče inspirovat k tomu, abyste nezapoměly na ten magický čas před rodičovstvím. Hledejte a nacházejte i dnes společná témata a aktivity. Může to být i nějaký koníček, sport nebo kultura, ale dělejte to spolu.

Takové společné aktivitě většinou předchází doba porozumění a sledování co asi tak partnera zajímá. Stává se pak, že parnerky sledují hokej nebo jdou s mužem na fotbal, chlapi zase projeví zájem o vnitřní svět ženy (čtení, zahradničení, kamarádky). Když se tato témata vyčerpají je tu prostor pro opětovné oživení společentsví manželů.

3. tajemstvím jsou rituály

Moc rituálů byla lidstvu po mnohá tisíciletí známá a lidé rity vědomě používaly. Ritus představoval vždy přechod do jiné části života nebo stavu (maturita, výuční list). Přírodní národy se uchylují k rituálům pravidelně a tyto jsou neoddělitelnou součástí komunity.

Také by se dalo říci, a to je právě způsob jakým používáme rituály v denním životě, že vědomě vystupujeme z všednosti do světa rituálu. Dojde tak ke zvýšení pozornosti všech zúčastněných k danému tématu a když se všichni soustředíme na stejnou věc roste také vědomí komunity, rodiny.

V našem dni používáme několik malých rituálů, které nezabírají mnoho času, ale jsou tam a udržují nás v pozornosti. A děti je milují asi proto, že jsou pravidelné.

1. Rituál  – Než začnete jíst

Každé jídlo je uvedeno krátkou průpovídkou. Držíme se v kruhu za ruce a odříkáváme společně často i veselou básničku. Nejde o to, aby těch pár veršů vyjadřovalo nějakou hlubokou duchovnost, ale aby bylo jasné, kdy jídlo začíná.

2. Rituál – Večerní zklidnění

Celá rodina sedí v kruhu na zemi, uprostřed na koberečku hoří svíčka a vedle ní je krabička s drahokamy. Člen rodiny, který je dnes na řadě vybere z krabičky kamínek zatímco ostatní mají zavřené oči. Děti jsou vždy napjaté jakou barvu kamínek dnes bude mít. Následně řekne 1. co se mu na dnešním dni nejvíce líbilo a za 2. za co je vděčný. Poté koluje kamínek k dalšímu členovi rodiny. Na konci opět všichni zavřou oči a kamínek opět putuje do krabičky. Zahajující sfoukne svíčku a tím večerní rituál končí.

Během roku jsou samozřejmě větší možnosti jak pomocí rituálů rodinný život upevnit. Narozeniny jsou takovým dnem. Snažíme se takový den naprosto podřídit dítěti nebo i dospělému. Je to jeho den a slavíme už od rána. Na dárky se většinou v rámci rodiny nečeká až do večera. Hlavně děti se s nimi mohou tak zabývat celý den, který patří jen jim.

green-monkeys-112275_1280Pevně doufáme, že vlna “rozděl a panuj” v naší společnosti dosáhla svého vrcholu a my jsme již na cestě k líbeznějším pospolitým zítřkům. Jak nás děti zažijí, takový bude i jejich život. Není potřeba děti něco učit, ony stejně dělají to co vidí a to co vidí můžeme ovlivnit.

Kydž se odvážíme udělat ten krok a začneme vědomě pečovat o rodinu tak se objeví další podobně smýšlející lidé a sdílením svých zkušeností s nimi roste tak šance, že nás nerozeženou.

Ještě maličkost, nesjou žádní ONI a MY. Jsme to my všichni, kdo má to sílu měnit věci.

Vaši Štěpán a Melanie

Komentáře