Divoké kuchařky 2+1 ZDARMA do 18.12. (12:00)

2 divoké bylinky proti jarní únavě

Je až s podivem, že když se příroda probouzí a vše okolo začíná žít míváme často pocity, které nás nutí znovu ulehnout do postele a nejlépe se vůbec nehýbat. Lidově se tomuto jevu říká “Jarní únava”. Osobně si ale myslím, že je to spíše taková kontrolka těla, která ukazuje, že něco není v pořádku. Po dlouhé zimě jsou naše zásoby vitálních látek jednoduše na nule a naším úkolem je, je co nejrychleji doplnit. Můžeme sáhnout po nějakém vhodném doplňku stravy a nebo po tom co roste okolo nás.

Prvními bylinkami, které na jaře můžeme objevit, a které mají dostatek síly nás vytáhnout z Jarní letargie jsou: ptačinec žabinec a potočnice lékařská. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Ptačinec žabinec

Ptačinec je bylinka, kterou mnoho zahrádkářů nemá rádo. Vytrvale obrůstá každý záhon a usazuje se všude tam, kde je půda odkryta a kde člověk není stále přítomen. Je to jedna ze prvních bylinek, jež pokrývají půdu po rytí, až by se dalo říct, že se ji snaží chránit. Možná tomu i tak je. Každopádně se na ptačinec nemusíme zlobit, neboť nám přináší mnoho pozitivního. Má jednu velikou výhodu a tou je, že dobře snáší chlad. Můžeme jej tedy najít i v pozdní zimě a samozřejmě na jaře. 

Jeho křehké výhonky dorůstají až jednoho metru a chutnají po mladé kukuřici. Je to tedy ideální bylinka i pro děti a hlavně pro začátečníky, kteří jsi ještě musí zvyknout na hořké chutě bylin.

Ptačinec obsahuje celou řadu vitálních látek které nám pomohou znovu rozvířit naši ospalou energii. Najdeme v něm například:

Aucubin – iridoid, který působí jako antibiotikum, Železo, flavonoidy, draslík, vápník, horčík saponiny, vitamíny A, B a C. podle některých zdrojů také selen.

Bylinka pomáhá při nechutenství, astmatu, ekzémech, dně, lupence a při hojení ran.

V kombinaci se špenátem nebo salátem s ní můžeme připravit vynikající divoký salát a nebo jej můžeme přidat do zeleného smoothie.

Potočnice lékařská

Nikoho asi nepřekvapí, že okolo vodních toků se teplota i v chladných dnech drží okolo nuly. Voda dokud 

nezmrzne přináší alespoň trochu tepla. Tato teplejší místa nabízejí mnoha bylinkám dobré přezimování. Jednou z nich je také potočnice.

Ještě předloni jsme vůbec nevěděli, že existuje něco tak lahodného a všechny smysly povzbuzujícího jako právě potočnice.

Kde ji najdete?

Jak již její jméno napovídá má ráda tekoucí vody a vlhké půdy. A i když je všude kolem hluboký zimní spánek, tak potočnice opravdu září a svítí svou zelenou křehkostí do daleka.

V přírodě můžeme najít dva druhy potočnici lékařskou a potočnici hořkou. Obě jsou si velmi podobné a mají také podobné účinky. Nemusíte mít tedy strach, že se spletete. Navíc její chuť připomíná řeřichu, která vám možná klíčí na okně.

Potočnice nám dává křehké výhonky s listy, které nepotřebují zvláštní úpravu. Můžeme jej jíst, podobně jako ptačinec, přímo na místě.

A jak nám Potočnice pomůže proti jarní únavě?

Kromě éterických olejů obsahuje jód, vitamíny A, C a a také velmi vzácný a v zimě dost často chybějící vitamín D.

Potočnice nám pomůže pročistit krev působí antibakteriálně a proti nechutenství. Dále působí močopudně, rozpouští hlen a a celkově stimuluje celý organismus.  

Pokud jste již trochu zvyklí na intenzívnější bylinné chutě, tak můžete potočnici přidávat do salátu a nebo ji na jemno nakrájet a posypat s ní chléb. Budete překvapeni.

Jak postupujeme na jaře?

Na jaře platí jedno pravidlo a to je: s divokými bylinami začínejte pomalu! Dejte tělu šanci, aby si zvyklo na velký přísun vitálních látek a mělo šanci se přizpůsobit. Pokud začátek přeženeme a dáme tělu opravdu mnoho vitálních látek najednou, může dojít k velké mobilizaci všech usazených jedů a a mohou se projevit nepříjemné detoxikační příznaky.

Každopádně máme s bylinami velkou šanci přemoci jarní únavu a užít si první slunce v dobré náladě.

Váš Štěpán

Našich 7 nejoblíbenějších divokých receptů

>>> si můžeš stáhnout zde <<<

Komentáře